Prawdziwa historia Hubala

Mam w życiu dwie pasje. Pierwszą z nich jest czytanie, natomiast drugą- jak już zresztą wielokrotnie wspominałam- jest historia. Dlatego też, kiedy mogę połączyć obie swoje pasje jestem niezmiernie szczęśliwa. Tak stało się w przypadku książki Łukasza Ksyta- Major Hubal. Historia prawdziwa.


Hubal ­– czyli major Henryk Dobrzański – to postać na pozór znana: ostatni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z zachodu. Olimpijczyk – był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni. Z temperamentu zagończyk i indywidualista. Jego postawa do dziś wywołuje spory. Wiele sądów i opinii, nierzadko diametralnie różnych, wypowiadali o nim historycy i publicyści, poczynając od samego Melchiora Wańkowicza. Narosła przez lata legenda przesłaniała życie Hubala.
Właśnie życie Dobrzańskiego opisał szczegółowo Łukasz Ksyta, wykorzystując nie tylko bogatą literaturę przedmiotu, ale też docierając do wielu nieznanych wcześniej dokumentów. Książka ukazuje życie bohaterskiego oficera od dzieciństwa, poprzez pierwszą wojnę światową i międzywojenne dwudziestolecie aż po śmierć na polu walki, rekonstruuje dzieje dowodzonego przez niego oddziału i losy jego żołnierzy. Pokazuje wiele nowych faktów, nie stroniąc od tematów trudnych. Hubal jawi się na jej kartach nie jako pomnikowy ideał, lecz człowiek z krwi i kości.


To, co mogę powiedzieć od razu jest fakt, że książkę czytało mi się bardzo dobrze. Czytając, niemal chłonęłam przedstawione fakty. Według mnie na taki stan rzeczy mogło mieć wpływ wykorzystanie bardzo licznego materiału źródłowego. Autor wykorzystywał również informacje pochodzące z wcześniej niepublikowanych dokumentów, na które składają się nie tylko dokumenty pochodzące często z prywatnych zbiorów, relacje świadków, opowieści, ale także publikacje i prace naukowe. Według mnie wykorzystanie tak dużej ilości materiału wpływa nie tylko na wyczerpanie tematu, ale przede wszystkim na wartość tej książki. Autor pragnął dotrzeć do tych materiałów, aby w pełni ukazać przedstawione sytuacje. I według mnie autorowi należą się słowa  uznania za trud i ogrom pracy, którą wykonał. Należy podkreślić, że autor przedstawił nie tylko partyzanckie losy Hubala, ale także całego jego przedwojenne życie. Nie pominął także jego udziału w kampanii wrześniowej


Kolejną cechą książki, która zasługuje na wyróżnienie jest także to, że przywoływane fakty są bardzo uporządkowane i stanowią logiczną całość. Mamy tutaj do czynienie ze starannie wybranymi informacjami, dzięki czemu nie ma tutaj miejsca na daty, których i tak większość z Czytelników nie zapamięta, czy też na mało znaczące fakty. Wprost przeciwnie, autor skupia się na najważniejszych informacjach. Dzięki temu możemy poznać szczegóły dotyczące dzieciństwa i młodości Hubala, a także możemy przeanalizować to, co sprawiło, że stał się tak gorącym patriotą, oddanym sprawom Ojczyzny.


Moim zdaniem na niezwykłą wartość książki wpływ mają także wykorzystane w niej fotografie. Dzięki temu możemy przekonać się o autentyczności omawianych sytuacji.


Według mnie z postaci majora Hubala – Henryka Dobrzańskiego możemy brać przykład również współcześnie. Jego patriotyzm i oddanie sprawie powinny stanowić wzór dla współczesnych, a także skłonić do refleksji dotyczącej priorytetów w naszym życiu i systemu wartości, który wyznajemy.


W mojej opinii książka Łukasza Ksyty zasługuje na polecenie, ponieważ nie jest to tylko i wyłącznie książka, która opisuje fakty. Mamy tutaj do czynienia z rzetelną pracą, by przekazać konkretne treści w celu nakreślenia prawdziwego obrazu opisywanej postaci.


Za możliwość przeczytania książki Łukasza Ksyty – Major Hubal. Historia prawdziwa­ oraz wyrażenia swojej opinii chciałabym bardzo podziękować Wydawnictwu Iskry.

Komentarze

  1. Z całego serca polecam książkę Pana Łukasza Ksyty "Major Hubal. Historia prawdziwa." Koniecznie trzeba przypominać historię prawdziwą i tworzące ją postacie, które ojczyznę swoją stawiały ponad wszystko.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz