Opowieść o miłości i nie tylko…

Książka Japoński kochanek to moje drugie literackie spotkanie z Isabel Allende. Pierwszym była wzruszająca książka Dom duchów. To wówczas autorka skradła moje serce. Jej najnowszą powieść określiłabym jako nietypową. Zaraz przekonacie się, dlaczego.


Główną bohaterką powieści jest Irina Bazilli. Poznajemy ją wówczas, gdy jako młoda emigrantka z Mołdawii, rozpoczyna pracę opiekunki w Lark House. Jest to dom spokojnej starości, którego mieszkańcami są dość nietypowi i niesztampowi ludzie.


W praktyce wszyscy mieszkańcy byli białymi przedstawicielami klasy średniej, a różnorodność polegała na subtelnych niuansach między wolnomyślicielami, poszukiwaczami drogi duchowej, działaczami społecznymi i ekologicznymi, nihilistami i paroma hipisami znad zatoki San Francisco, którzy jeszcze pozostali przy życiu.


- Japoński kochanek,  Isabel Allende


Tam poznaje Almę Belasco- Żydówkę o polskich korzeniach. Alma to dość ekstrawagancka dama, artystka, która jednak stroni od ludzi. Irina szybko zaskarbia sobie jej sympatię i uznanie, zostaje nawet jej sekretarką. Obie kobiety łączy dziwne poczucie wyobcowania – obie są emigrantkami. Alma jest bardzo tajemniczą osobą, a jej tajemnice próbuje odgadnąć właśnie Irina.


Alma Belasco była kiedyś kobietą energiczną, aktywną, nietolerującą zarówno własnych, jak i cudzych słabości. Jednak z upływem lat złagodniała; miała więcej cierpliwości do innych i do samej siebie. „Jeśli nic mnie nie boli, to znaczy, że obudziłam się martwa”, mawiała rano, kiedy rozciągała powoli mięśnie, żeby uniknąć skurczów.


- Japoński kochanek, Isabel Allende


Powieść Isabel Allende Japoński kochanek  w mojej opinii jest niezwykła. Oprócz tego, że możemy poznać tak niesamowitych bohaterów, to przedstawione są także najważniejsze momenty w historii współczesnego świata, a przede wszystkim druga wojna światowa.


W mojej opinii książka jest niezwykle wciągająca. Po pierwsze, dlatego że sam pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy. Niecodziennie mamy okazję poznać realia życia w domu spokojnej starości i w dodatku tak specyficznym, którego mieszkańcy to swoista mieszkanka indywidualizmu.


Po drugie – tajemnica. Alma ma w swoim życiu tajemnicę, którą za nic nie chce dzielić się z nikim. Co jakiś czas opuszcza Lark House i udaje się w nieznane opiekunom miejsce, ale zawsze wraca. Zagadkę to oczywiście próbuje rozwikłać Irina, ale czy jej się uda?


Książka Isabel Allende jest niezwykle wzruszająca. To opowieść o wielkiej, a zarazem trudnej miłości. Autorka porusza także temat starości oraz nieodłącznie związanych z nią samotnością i odchodzeniem. Japoński kochanek porusza także temat trudnej walki z konwenansami praz losy japońskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych podczas drugiej wojny światowej.


W mojej opinii książka jest warta przeczytania. Nie tylko ze względu na osobę jej autorki, ale także z powodu niesamowitego klimatu. Można powiedzieć, że Isabel Allende ponownie skradła moje serce.


Za możliwość przeczytania książki chciałabym serdecznie podziękować Wydawnictwu Muza.

Komentarze