Paryż! Paryż! Paryż!

Paryż to miasto miłości, w którym wszystko się z nią kojarzy. Nie dziwi więc fakt, że zakochani bardzo chętnie wybierają je sobie jako cel ich wakacji, czy wycieczki. Z tym miastem nieodłączne są symbole, jak chociażby Wieża Eiffla, czy makaroniki. W najnowszym przewodniku po Paryżu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Bellona to właśnie ta najsłynniejsza atrakcja stała się tłem dla całującej się pary na okładce.


Stolica Francji nie potrzebuje reklamy, aby więcej osób chciało ją odwiedzić. Wprost przeciwnie – ona broni się sama poprzez swoją architekturę, niesamowity klimat i bardzo gościnnych mieszkańców. Dlatego zanim wybierzemy się do tego pięknego europejskiego miasta warto co nieco się o nim dowiedzieć. I w tym pomocny może być właśnie przewodnik.




„Spędź urlop w Paryżu! Poznaj to legendarne, romantyczne miasto malarzy i poetów, przyciągające ludzi z całego świata. Odkryj jego burzliwą historię, poznaj wybitnych ludzi w nim mieszkających, zanurz się w artystyczną atmosferę Mortmartre’u, wstąp do słynnych knajpek i kabaretów, poznaj urokliwe uliczki Dzielnicy Łacińskiej. Skosztuj najbardziej wyrafinowanych dań na świecie przyrządzonych przez mistrzów sztuki kulinarnej”



- z opisu na okładce przewodnika


W tym przewodniku znajdziesz wiele interesujących zdjęć. Przedstawiają one nie tylko ciekawe zabytki i atrakcje Paryża, ale także ukazują życie zwykłych ludzi w tym mieście. W mojej opinii wszystko to sprawia, że są jeszcze ciekawsze. Ponadto na kartach przewodnika możemy odnaleźć wiele map i planów, które pozwolą na łatwiejsze poruszanie się po mieście, a przy tym gruntowne poznanie każdego miejsca. W czym przydatne mogą być także propozycje mniej rutynowych wycieczek.


Przed odwiedzeniem Paryża warto zapoznać się z zamieszczonymi radami bywalców, które dotyczą przeróżnych aspektów podróży, doświadczeń, czy zasad postępowania w pewnych kwestiach. Są one o tyle cenne, ponieważ pochodzą od podróżników i dziennikarzy National Geographic, fotografików oraz miejscowych ekspertów. Dzięki temu nie raz unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji naszego zachowania, które może wynikać z czystej nie wiedzy. Z drugiej jednak strony taka rada sprawi, że być może bardziej przygotujemy się do wyjazdu. Poniżej jedna z takich pomocnych rad, której udzieliła Neil Shea, autorka magazynu „National Geographic”:




„Rada bywalca. Wykładów z College de France można posłuchać na iTunes, gdzie są setki nagrań, w tym wiele po angielsku”.



Mnie najbardziej do gustu przypadły listy miejsc, których nie wolno pominąć, które są wzbogacone dokładniejszymi opisami i ciekawostkami, których nie znajdzie się nigdzie indziej. Oto przykład jednej z nich:




„Pracownicy Luwru. W Luwrze pracuje 2000 osób – kuratorzy, strażnicy, obsługa techniczna – które sprawiają, że muzeum doskonale funkcjonuje. Sześćdziesięciu kuratorów dba o 460 tys. dzieł sztuki, z których jedynie około 38 tys. jest wystawionych jednocześnie”.



Równie wspaniałe są opisy poszczególnych miejsc lub atrakcji Paryża – miasta zakochanych. Niektóre z nich ukazują historię danego miejsca i naprawdę świetnie się je czyta. Napisane są bowiem niezwykle plastycznym językiem, co nie nudzi czytelnika, a wręcz „zmusza” go by czytał dalej.


Moim zdaniem przewodnik po Paryżu z National Geographic to doskonała książka dla tych, którzy planują wyjazd właśnie do tego miasta, ale nie tylko. Może on stanowić świetną alternatywę dla osób, które lubią poznawać nowe miejsca, nie ruszając się z domu. Polecam go zarówno dla tej pierwsze grupy osób, jak i dla drugiej – z pewnością nie będziecie tego żałować.

Komentarze