Przejdź do głównej zawartości

Wrześniowe wspomnienie Powstania Warszawskiego

Jak już wspominałam Wam wcześniej moją wielką pasją jest również historia i zawsze jestem pozytywnie nastawiona, kiedy mogę połączyć moje dwie pasje. I tak też było w przypadku książki Mariana Marka Drozdowskiego- Świat wobec Powstania Warszawskiego 1944.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku leży także w zakresie moich zainteresowań. W tym roku obchodziliśmy 71. Rocznicę tego wydarzenia. W sierpniu byłam nawet w Muzeum Powstania Warszawskiego, więc na własne oczy mogłam zobaczyć, co tak naprawdę działo się w Warszawie w tamtym czasie. Dlatego też bardzo ucieszyłam się, kiedy otrzymałam możliwość zrecenzowania książki Mariana Marka Drozdowskiego, która nawiązuje właśnie do tamtych wydarzeń.

Jednak kwestie, jakie porusza autor w Świecie wobec Powstania Warszawskiego 1944 są zupełnie inne niż w typowych publikacjach na ten temat. Jak wskazuje tytuł jest to przede wszystkim zapis reakcji i stosunków innych krajów, narodów do Powstania Warszawskiego. Jest to o tyle ciekawe, ponieważ historycy skupiają się często na ocenie samego Powstania, szukają przyczyn jego wybuchu i przyczyn klęski. Tutaj poznajemy specyfikę samego Powstania Warszawskiego także na tle innych powstań rozgrywających się w Europie. To, co warte jest podkreślenia, to fakt, iż dzięki temu publikacja ta powiększa nasza wiedzę o międzynarodowych aspektach Powstania w sposób niekonwencjonalny, nietypowy. Należy podkreślić, że tym samym autor odpowiedział na pytanie, jaki wpływ miały te dramatyczne wręcz wydarzenia na zarówno polską myśl polityczną, jak i społeczną.

Książka zawiera pięć rozdziałów, zatytułowanych odpowiednio: Międzynarodowe aspekty Powstania Warszawskiego, Reakcja mocarstw na Powstanie Warszawskie, gdzie znajdziemy reakcje państw takich jak Niemcy, Związek Sowiecki, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Francja, następny rozdziały noszą tytuły: Reakcja pozostałych państw na Powstanie Warszawskie, Polonia wobec Powstania Warszawskiego i wreszcie Powstanie Warszawskie na tle europejskiego ruchu oporu.

Jak możemy dowiedzieć się z publikacji reakcje państw i narodów były zróżnicowane. I tak na przykład Niemcy spodziewali się wybuchu powstania na terenie okupowanej Polski. Tuż przed wybuchem nakazano obowiązkowe stawienie się 100 tysięcy osób w wieku od 17 do 65 lat do robót fortyfikacyjnych.

Stawiło się zaledwie 250 osób, w tym wielu było starych i chorych. By niepokoju w mieście nie pogłębiać, zrezygnowano z planowanego poboru.

Z drugiej strony natomiast część państw wspierała w miarę możliwości działania Powstańców. Oferując pomoc niekiedy narażali swoich żołnierzy, lotników.

Polityka amerykańska wobec Polski w trakcie Powstania Warszawskiego była przykładem ostrego konfliktu między wartościami demokracji amerykańskiej a doraźnymi interesami państwowymi wyrażanymi przez pragmatyzm dyplomacji prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

Bardzo ciekawe natomiast było stanowisko Watykanu. Stolica Apostolska bezbłędnie, od samego początku, dostrzegła sens Powstania Warszawskiego jako walki na dwa fronty: przeciw okupacji niemieckiej i groźbie nowej okupacji sowieckiej, walki o podmiotową rolę narodu polskiego w powojennej Europie.

Publikacja wzbogacona jest także licznymi fotografiami pochodzącymi z tamtego okresu, na których doskonale widać nie tylko walczących Powstańców, ale także zniszczenie stolicy. Zdjęcia ukazują także kapitulację po Powstaniu, ewakuację ludności cywilnej, czy wywózkę do obozu jenieckiego w Rzeszy.

Na wysoką wartość książki wpływ ma także bogata bibliografia. Dzięki temu można powiedzieć, że publikacja zawiera w sobie dość obszerną analizę kwestii związanych z Powstaniem Warszawskim. Dlatego też, uważam że książka jest warta polecenia.

Za możliwość przeczytani i zrecenzowania książki chciałabym bardzo podziękować Oficynie Wydawniczej Rytm.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KOROWÓD- Jakub Małecki [RECENZJA]

  T ej książki nie da się ocenić w kilku słowach. Myślę, że gdyby się pokusić o jej recenzję, to powstałby pewnie dość sporych rozmiarów esej. Uspokoję, aż tak długiej recenzji nie przygotowałam, dlatego liczę, że zostaniesz ze mną do ostatniego zdania. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć trochę o najnowszej powieści Jakuba Małeckiego, czyli o „Korowodzie” . Od razu zacznę, że przed premierą było bardzo mało informacji na temat fabuły książki. Nawet na okładce powieści brak jest jakichkolwiek opisów lub fragmentów, jak to ma miejsce zazwyczaj. Nawet sam fakt, ze egzemplarze powieści nie trafiły do recenzentów wcześniej i tak naprawdę wszyscy zainteresowani czytelnicy zyskali do niej dostęp w tym samym czasie. Wszystko to wynika z faktu, że autor nie chciał narzucać czytelnikowi sposobu interpretacji tej powieści. Chciał, aby każdy czytelnik zinterpretował ją na swój sposób. Aby „wyciągnął” z tej powieści te wartości, które są mu najbliższe. Moim zdaniem była to bardzo dobra decyzja,...

Powrót do dzieciństwa

Ostatnio bardzo modne stały się wszelkie kolorowanki dla dorosłych, antystresowe. Można powiedzieć, że tym samym umożliwiono dorosłym powrót do dzieciństwa, kiedy mogli beztrosko rysować i tworzyć własne dzieła sztuki. Niedawno również na swoim przykładzie przekonałam się o skuteczności takich właśnie kolorowanek. Jak wiadomo dla większości studentów w lutym jest taki magiczny czas zwany sesją. Wówczas przechodzimy samych siebie, aby wystarczająco dobrze nauczyć się i zdać egzaminy. Jest to także czas stresu (w moim przypadku praktycznie nieustającego stresu), nerwów i zniecierpliwienia. Doskonałą receptą na poprawienie sobie humoru jest w pewien sposób wyciszenie się i odstresowanie. Temu swoistemu wyciszeniu sprzyja kolorowanie. I być może zabrzmi to dziwnie, ale to często najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić, aby pozbyć się stresu i chociaż na chwilę zatrzymać się w codziennym pędzie. W moim przypadku był to zbiór kolorowanek umieszczony w książce Motyle autorstwa Roberta M. Jurgi. ...

Recenzja książki PAPIEROWE MARZENIA Richard Paul Evans

Bardzo przepraszam, ja tylko…- Zrobiłem krok w jego kierunku, pragnąc rozpaczliwie ukryć się przed nim i wiedząc, że nie jestem w stanie. – Przyszedłem, żeby Cię przeprosić.- Opuściłem głowę. – Postąpiłeś słusznie, wyrzekając się mnie. Bardzo przepraszam. – Nie unosiłem głowy w oczekiwaniu na jego słowa- słów nagany i odrzucenia. Książka Richarda Paula Evansa- Papierowe marzenia to książka, która według mnie zasługuje na uwagę. Jest to bowiem książka o wybaczaniu oraz przemianie wewnętrznej głównego bohatera.  Luke, bo o nim jest tutaj mowa, ma w swoim życiu wszystko. Ma przede wszystkim kochającego ojca, który jest w stanie zrobić dla niego wszystko. Ma także wspaniały dom, niczego mu nie brakuje. Jeżeli chodzi o jego przyszłość, to także wie, co chce robić i co z pewnością będzie robił. Jest to kierowanie firmą jego ojca, gdy ten odejdzie na emeryturę. Można powiedzieć, że ma idealne życie. Któż z nas o takim nie marzy? Jednakże za namową ojca, postanawia pójść na studi...