Przejdź do głównej zawartości

Niebywałe...

Przy okazji kolejnej lektury uzmysłowiłam sobie pewien niepokojący fakt. Otóż na rynku wydawniczym jest tak wiele książek i autorów, z którymi spotykam się po raz pierwszy, że ta myśl zaczęła mnie przerażać. Trzeba po prostu więcej czytać. I właśnie w przypadku twórczości literackiej Dominika Dana jest podobnie. Otóż przed lekturą książki Grzech nasz codzienny nie miałam pojęcia o istnieniu tego autora, ani o tym, że pisze tak świetne powieści.


Zanim przejdę do tematu, chciałabym kilka słów poświęcić autorowi, czyli Dominikowi Dan. Jak możemy wyczytać na okładce książki jest to pseudonim literacki czynnego policjanta, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się wykrywaniem zbrodni. To właśnie dzięki swojej pracy potrafi stworzyć tak niesamowity klimat w swoich powieściach, który jest bardzo rzeczywisty. Pisząc swoje powieści, korzysta ze swojego bogatego doświadczenia. Na język polski zostały przetłumaczone jego trzy powieści, a mianowicie Czerwony Kapitan, Noc ciemnych kłamstw oraz Zapisane na skórze.


Przechodząc jednak do meritum sprawy, chciałabym podkreślić, że to książka całkiem nietuzinkowa. Nie mam tutaj na myśli, że to książka z gatunku kryminału, gdzie głównym tematem jest rozwikłanie morderstwa. Nie, w przypadku tej książki warto podkreślić, że na jej wartość dodaną duży wpływ mają postaci głównych bohaterów. I jak w wielu kryminałach tego typu są nimi policjanci Krauz i Chose, którym powierzono zadanie rozwikłanie zagadki morderstwa młodego chłopca. Sprawa jest o tyle dziwna, że zginął on w dość brutalny sposób. W miarę rozwoju śledztwa narasta ilość pytań do znalezienia na nie odpowiedzi. Tutaj na wyróżnienie zasługuje ich żmudna praca, która doprowadza ich w końcu do rozwiązania zagadki. Należy przyznać, że są to dość niesztampowi bohaterowi, co czyni całą historię bardzo wyraźną i prawdziwą.


W wydziale zabójstw policji kryminalnej Chose zabawia wszystkich opisem upojnych chwil, które spędził ostatniej nocy ze swoją najnowszą zdobyczą. Telefon od szefa przerywa dobry nastrój. W bramie starej kamienicy centrum Naszego Miasta śmieciarze trafili na zakrwawione zwłoki chłopca, który – jak świadczą ślady na ciele – przed śmiercią był poddany straszliwym męczarniom. Czy to zaginiony od pięciu dni Peter, czy ktoś inny? Ile jeszcze będzie ofiar śmiertelnych, nim dopadną bestię w ludzkiej skórze?


To co w książce podobało mi się najbardziej to swoista gra autora z Czytelnikiem. Moim zdaniem autor prowadzi różnymi drogami, podsuwa kolejne tropy, po to tylko, aby wprowadzić Czytelnika w przysłowiowe pole. Przyznam się szczerze, że przez to tak do końca nie mogłam wysnuć swoich teorii, co często doprowadzało mnie do irytacji. W tym przypadku muszę z przykrością przyznać, że zagadki nie rozwiązałam. Co tylko zmotywowało mnie do przeczytania pozostałych książek tego autora. Książkę czyta się bardzo dobrze, ponieważ przynosi zaskakujące zwroty akcji.


Książka w mojej opinii jest naprawdę warta polecenia. Ma bowiem w sobie wszystkie elementy dobrego kryminału, czyli świetnie wykreowanych bohaterów, niesztampową akcję oraz zaskakujące zwroty akcji. Nie ma tutaj sztucznie wykreowanej rzeczywistości, nierealnych zdarzeń. Wprost przeciwnie. Moim zdaniem książka ma zadatki na taką, po którą sięga się więcej niż jeden raz. Przy okazji zachęcam wszystkich do gry z jej autorem, ponieważ dzięki temu można zweryfikować swoje detektywistyczne umiejętności.


Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki Grzech nasz codzienny chciałabym bardzo podziękować  Wydawnictwu Media Rodzina.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KOROWÓD- Jakub Małecki [RECENZJA]

  T ej książki nie da się ocenić w kilku słowach. Myślę, że gdyby się pokusić o jej recenzję, to powstałby pewnie dość sporych rozmiarów esej. Uspokoję, aż tak długiej recenzji nie przygotowałam, dlatego liczę, że zostaniesz ze mną do ostatniego zdania. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć trochę o najnowszej powieści Jakuba Małeckiego, czyli o „Korowodzie” . Od razu zacznę, że przed premierą było bardzo mało informacji na temat fabuły książki. Nawet na okładce powieści brak jest jakichkolwiek opisów lub fragmentów, jak to ma miejsce zazwyczaj. Nawet sam fakt, ze egzemplarze powieści nie trafiły do recenzentów wcześniej i tak naprawdę wszyscy zainteresowani czytelnicy zyskali do niej dostęp w tym samym czasie. Wszystko to wynika z faktu, że autor nie chciał narzucać czytelnikowi sposobu interpretacji tej powieści. Chciał, aby każdy czytelnik zinterpretował ją na swój sposób. Aby „wyciągnął” z tej powieści te wartości, które są mu najbliższe. Moim zdaniem była to bardzo dobra decyzja,...

Powrót do dzieciństwa

Ostatnio bardzo modne stały się wszelkie kolorowanki dla dorosłych, antystresowe. Można powiedzieć, że tym samym umożliwiono dorosłym powrót do dzieciństwa, kiedy mogli beztrosko rysować i tworzyć własne dzieła sztuki. Niedawno również na swoim przykładzie przekonałam się o skuteczności takich właśnie kolorowanek. Jak wiadomo dla większości studentów w lutym jest taki magiczny czas zwany sesją. Wówczas przechodzimy samych siebie, aby wystarczająco dobrze nauczyć się i zdać egzaminy. Jest to także czas stresu (w moim przypadku praktycznie nieustającego stresu), nerwów i zniecierpliwienia. Doskonałą receptą na poprawienie sobie humoru jest w pewien sposób wyciszenie się i odstresowanie. Temu swoistemu wyciszeniu sprzyja kolorowanie. I być może zabrzmi to dziwnie, ale to często najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić, aby pozbyć się stresu i chociaż na chwilę zatrzymać się w codziennym pędzie. W moim przypadku był to zbiór kolorowanek umieszczony w książce Motyle autorstwa Roberta M. Jurgi. ...

Recenzja książki PAPIEROWE MARZENIA Richard Paul Evans

Bardzo przepraszam, ja tylko…- Zrobiłem krok w jego kierunku, pragnąc rozpaczliwie ukryć się przed nim i wiedząc, że nie jestem w stanie. – Przyszedłem, żeby Cię przeprosić.- Opuściłem głowę. – Postąpiłeś słusznie, wyrzekając się mnie. Bardzo przepraszam. – Nie unosiłem głowy w oczekiwaniu na jego słowa- słów nagany i odrzucenia. Książka Richarda Paula Evansa- Papierowe marzenia to książka, która według mnie zasługuje na uwagę. Jest to bowiem książka o wybaczaniu oraz przemianie wewnętrznej głównego bohatera.  Luke, bo o nim jest tutaj mowa, ma w swoim życiu wszystko. Ma przede wszystkim kochającego ojca, który jest w stanie zrobić dla niego wszystko. Ma także wspaniały dom, niczego mu nie brakuje. Jeżeli chodzi o jego przyszłość, to także wie, co chce robić i co z pewnością będzie robił. Jest to kierowanie firmą jego ojca, gdy ten odejdzie na emeryturę. Można powiedzieć, że ma idealne życie. Któż z nas o takim nie marzy? Jednakże za namową ojca, postanawia pójść na studi...