Przejdź do głównej zawartości

Dla tych, którym zależy…

Jeżeli chodzi o książki, to czasami mam tak, że któraś zwróci moją uwagę swoją ciekawą okładką. Tak było przy okazji lektury książki Agnieszki Tomczyszyn zatytułowanej Prawo pierwszych połączeń. Okładka jest naprawdę wyjątkowa. Przedstawia ona bowiem kilkoro młodych ludzi bawiących się na plaży przy świetle zachodzącego słońca. Osobiście od razu skojarzyła mi się z latem, wakacjami. Pomyślałam, że książka z pewnością nadaje się na takie letnie popołudnie, by odpocząć od zabiegania i problemów. Książka pomaga w zrelaksowaniu się – jednak to nie jest jej wyłączna zaleta.


Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest tytuł. Moim zdaniem jest to wizytówka książki, ale nie powinien on za wiele zdradzać. Powinien pozostawiać czytelnikowi trochę miejsca na swobodną interpretację. Moim zdaniem autorka świetnie dobrała tytuł do swojej książki.


Jednak przejdźmy do sedna sprawy. Otóż książka jest opowieścią o grupie młodych ludzi, którzy uczestniczą w zagranicznym obozie językowym.


Świat to za mało. To przesłanie zdaje się być myślą przewodnią kilkorga młodych indywidualistów, których losy splatają się przypadkowo na obozie językowym na Korsyce. Odkryją tam smak wolności i bezcenną wartość przyjaźni. Ich energia, walka o spełnienie marzeń i wiara w to, że można żyć inaczej a nie tylko podążać utartymi schematami jest zaraźliwa.


W mojej opinii książka przeznaczona jest dla młodzieży, jednak wydaje mi się, że zarówno Ci starsi, jak i ci młodsi z pewnością znajdą w tej książce coś dla siebie.


W moich marzeniach o wielkiej karierze nie brałem pod uwagę żadnych przeciwności losu. Samo wyobrażenie ich spełniania było niewątpliwie przyjemniejsze niż faktyczna realizacja, bo w porównaniu z rzeczywistością były jak wykład coachingowy: piękne, ale teoretyczne. W ramach wyobraźni wszystko wydaje się możliwe, ale gdy trzeba faktycznie ruszyć cztery litery, nie jest już tak prosto.


Książka oprócz tych bardziej „wizualnych” zalet posiada także świetnie prowadzoną narrację. Bowiem narratorem jest tutaj nastoletni Jonasz, któremu raczej nie przypadł do gustu pomysł z wyjazdem aż na Kostarykę, aby zamiast odpoczywać w wakacyjne dni – uczyć się języka angielskiego. Jednak dzięki tej wyprawie w jego życiu zachodzą pewne zmiany, dzięki którym ma się więcej motywacji do działania.


Gdyby w moim życiu nie pojawiły się wtedy postaci z krwi i kości, które potrafiły zmotywować mnie do działania, pewnie wtopiłbym się ponownie w świat, stanowiący dotąd moją sferę komfortu. Świat, w którym nie było fajerwerków, ale było bezpiecznie i znajomo. Dystans między marzeniem a jego realizacją okazał się długi i kręty. Trochę jak korsykański survival, ale z czasem adrenalina buzująca w żyłach dała mi siłę do walki, o jaką to moc sam bym się nie podejrzewał. Każda kolejna przeszkoda była tylko następnym płotkiem do przeskoczenia.  A jeśli wydawała się nie do pokonania, udawało się zrobić podkop i przepełznąć pod spodem.


Powieść jest niezwykle lekka i naprawdę szybko się ją czyta. Z pewnością skłania do refleksji odnośnie spełniania własnych marzeń i dążenia do obranych celów. Tak jak wspomniałam wyżej książka przeznaczona dla nastoletnich czytelników, ale myślę, że spodoba się także pozostałym grupom czytelników. Jest doskonała na letni czas. Polecam ją z całego serca.


Za możliwość przeczytania książki chciałabym serdecznie podziękować Wydawnictwu MG.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KOROWÓD- Jakub Małecki [RECENZJA]

  T ej książki nie da się ocenić w kilku słowach. Myślę, że gdyby się pokusić o jej recenzję, to powstałby pewnie dość sporych rozmiarów esej. Uspokoję, aż tak długiej recenzji nie przygotowałam, dlatego liczę, że zostaniesz ze mną do ostatniego zdania. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć trochę o najnowszej powieści Jakuba Małeckiego, czyli o „Korowodzie” . Od razu zacznę, że przed premierą było bardzo mało informacji na temat fabuły książki. Nawet na okładce powieści brak jest jakichkolwiek opisów lub fragmentów, jak to ma miejsce zazwyczaj. Nawet sam fakt, ze egzemplarze powieści nie trafiły do recenzentów wcześniej i tak naprawdę wszyscy zainteresowani czytelnicy zyskali do niej dostęp w tym samym czasie. Wszystko to wynika z faktu, że autor nie chciał narzucać czytelnikowi sposobu interpretacji tej powieści. Chciał, aby każdy czytelnik zinterpretował ją na swój sposób. Aby „wyciągnął” z tej powieści te wartości, które są mu najbliższe. Moim zdaniem była to bardzo dobra decyzja,...

Powrót do dzieciństwa

Ostatnio bardzo modne stały się wszelkie kolorowanki dla dorosłych, antystresowe. Można powiedzieć, że tym samym umożliwiono dorosłym powrót do dzieciństwa, kiedy mogli beztrosko rysować i tworzyć własne dzieła sztuki. Niedawno również na swoim przykładzie przekonałam się o skuteczności takich właśnie kolorowanek. Jak wiadomo dla większości studentów w lutym jest taki magiczny czas zwany sesją. Wówczas przechodzimy samych siebie, aby wystarczająco dobrze nauczyć się i zdać egzaminy. Jest to także czas stresu (w moim przypadku praktycznie nieustającego stresu), nerwów i zniecierpliwienia. Doskonałą receptą na poprawienie sobie humoru jest w pewien sposób wyciszenie się i odstresowanie. Temu swoistemu wyciszeniu sprzyja kolorowanie. I być może zabrzmi to dziwnie, ale to często najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić, aby pozbyć się stresu i chociaż na chwilę zatrzymać się w codziennym pędzie. W moim przypadku był to zbiór kolorowanek umieszczony w książce Motyle autorstwa Roberta M. Jurgi. ...

Recenzja książki PAPIEROWE MARZENIA Richard Paul Evans

Bardzo przepraszam, ja tylko…- Zrobiłem krok w jego kierunku, pragnąc rozpaczliwie ukryć się przed nim i wiedząc, że nie jestem w stanie. – Przyszedłem, żeby Cię przeprosić.- Opuściłem głowę. – Postąpiłeś słusznie, wyrzekając się mnie. Bardzo przepraszam. – Nie unosiłem głowy w oczekiwaniu na jego słowa- słów nagany i odrzucenia. Książka Richarda Paula Evansa- Papierowe marzenia to książka, która według mnie zasługuje na uwagę. Jest to bowiem książka o wybaczaniu oraz przemianie wewnętrznej głównego bohatera.  Luke, bo o nim jest tutaj mowa, ma w swoim życiu wszystko. Ma przede wszystkim kochającego ojca, który jest w stanie zrobić dla niego wszystko. Ma także wspaniały dom, niczego mu nie brakuje. Jeżeli chodzi o jego przyszłość, to także wie, co chce robić i co z pewnością będzie robił. Jest to kierowanie firmą jego ojca, gdy ten odejdzie na emeryturę. Można powiedzieć, że ma idealne życie. Któż z nas o takim nie marzy? Jednakże za namową ojca, postanawia pójść na studi...