Przejdź do głównej zawartości

Zemsta i przebaczenie- czy to możliwe?


„Ludzie rodzili się i umierali, kochali i nienawidzili, co zawsze stanowiło pożywkę do rozmów, plotek i domysłów. Tym fascynowali się mieszkańcy Chełmic, zamknięci we własnym kręgu, gdzie życie innych zawsze zdawało się bardziej interesujące niż ich własne”

Książka Joanny Jax zatytułowana „Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu” jest tą, na którą tak długo czekałam. Historię opisaną w powieści i jej niesamowity klimat pokochałam niemal od pierwszych stron. Ale po kolei…

Opowieść przedstawiona w książce rozgrywa się w początkach XX wieku w małej miejscowości Chełmice. Z pozoru jest to spokojna miejscowość, jednak nie panuje w niej nuda…

Książka przedstawia losy czterech bohaterów- Hanki, Alicji, Emila i Juliana, którzy przeżywają tak naprawdę wszystko w swoim życiu- dramaty, cierpienia, ale też miłość i radość. Wszystko to rozgrywa się również podczas zawieruchy wojennej. To właśnie to okrutne doświadczenie pokazuje, kim tak naprawdę są i jakie wartości wyznają w swoim życiu. Wydarzenia rozgrywające się w powieści wpływają na losy jej bohaterów i kształtują ich charaktery – z radością będę śledziła ich dalsze losy.
„Kiedy ocierasz się o śmierć w każdej minucie swojego życia, nie myślisz o swoich błędach i o tym, co zrobiłeś w życiu źle. Żałujesz, że wielu rzeczy nie zrobiłeś”
Hanka i Alicja to dziewczyny – kobiety, które wiedzą, czego chcą od życia, jednak czasami z obawą patrzą w przyszłość. Dla miłości są w stanie zrobić wszystko i poświęcić nawet wyznawane ideały, aby zapewnić swoim bliskim spokój i bezpieczeństwo. Nieraz są zdolne do naprawdę heroicznych czynów, aby zrealizować własne cele. Obie są od niepamiętnych czasów przyjaciółkami, które wspierają się wzajemnie i pomagają w najtrudniejszych momentach. Ich przyjaźń na łamach powieści przeżywa nie tylko rozkwit, ale też próbę w trudnych, wojennych czasach.

Julian i Emil to przyrodni bracia, którzy przypadkowo dowiadują się o tym fakcie. Dzieli ich wszystko – przede wszystkim pochodzenie społeczne, majątek i plany na przyszłość. To wszystko determinuje ich losy i wyznawany system wartości. Tymi dwoma młodzieńcami kierują odmienne uczucia – z jednej strony honor i postępowanie według tradycji, natomiast z drugiej zemsta i chęć osiągnięcia bogactwa i niezależności.

Moim zdaniem książka przypadnie do gustu nawet tym najbardziej wymagającym czytelnikom. Opowieść o sile miłości, która pokazuje, że uczucie to jest tak silne, że popycha człowieka niemal do nadludzkich wyczynów.

Zdecydowanie książka godna polecenia, ponieważ posiada wszystkie cechy, których poszukuję w tego typu książkach. Od nieszablonowej historii począwszy po ciekawą narrację i plastyczne opisy. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze i nie sposób się od niej oderwać.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czytelnicze podsumowanie 2023 roku

  Dzisiaj przychodzę do was z bardzo krótkim podsumowaniem minionego roku i przedstawieniem czytelniczych planów na nowy rok. Rok 2023 pod względem lektur był bardzo dobry. Przez pierwszą połowę roku czytałam książki, z których jedna była lepsza od drugiej. Można powiedzieć, że niemal chłonęłam książki. Życzyłam sobie, że ten stan się utrzyma jak najdłużej. Niestety w pewnym momencie roku przyszedł trudniejszy dla mnie czas, który w konsekwencji zakończył się zastojem czytelniczym. Na szczęście pokonałam ten dziwny stan. Kolejne lektury okazały się również godne przeczytania, a co więcej polecenia. W roku 2023 bardzo dużo się działo. Przede wszystkim byłam na targach książki w dwóch miastach w Białymstoku i w Warszawie, gdzie udało mi się wreszcie spotkać i chwilę porozmawiać z moim ulubionym autorem czyli Remigiuszem Mrozem. Dla mnie targi książki to doskonała okazja, aby spotkać się przede wszystkim z autorami, ponieważ niestety nie ma się takiej możliwości na co dzień. Nie zawsz

Milan Kundera- Nieznośna lekkość bytu [RECENZJA]

Bardzo rzadko zdarza się, że przeczytam książkę dwukrotnie.  Ostatnio taki przypadek dotyczy książki autorstwa Milana Kundery pod tytułem „Nieznośna lekkość bytu”. Pierwszy raz sięgnęłam po tę książkę na pierwszym, bądź drugim roku studiów. Wówczas nie wywarła na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia. Przeczytałam ją z dość prostego powodu. Otóż pojawiła się w jednej z książek Guillaume Musso, a że jest to jeden z moich ulubionych autorów, to zdecydowałam się sięgnąć po powieść, którą przywołał na kwartach swojej powieści. W drugim przypadku było trochę inaczej. Sięgnęłam po tę lekturę, ponieważ została zaproponowana jako książka do przeczytania w czerwcu w ramach Białostockiego Klubu Książki. I dopiero po tej drugiej lekturze muszę stwierdzić, że już rozumiem, skąd takie uznanie dla tej powieści Kundery. Wydaje mi się, że dopiero teraz zrozumiałam, o co tak naprawdę chodzi w tej powieści. Głównym bohaterem w powieści jest Tomasz oraz miłość jego życia- Teresa. Tomasz to niepoprawny

Powrót do dzieciństwa

Ostatnio bardzo modne stały się wszelkie kolorowanki dla dorosłych, antystresowe. Można powiedzieć, że tym samym umożliwiono dorosłym powrót do dzieciństwa, kiedy mogli beztrosko rysować i tworzyć własne dzieła sztuki. Niedawno również na swoim przykładzie przekonałam się o skuteczności takich właśnie kolorowanek. Jak wiadomo dla większości studentów w lutym jest taki magiczny czas zwany sesją. Wówczas przechodzimy samych siebie, aby wystarczająco dobrze nauczyć się i zdać egzaminy. Jest to także czas stresu (w moim przypadku praktycznie nieustającego stresu), nerwów i zniecierpliwienia. Doskonałą receptą na poprawienie sobie humoru jest w pewien sposób wyciszenie się i odstresowanie. Temu swoistemu wyciszeniu sprzyja kolorowanie. I być może zabrzmi to dziwnie, ale to często najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić, aby pozbyć się stresu i chociaż na chwilę zatrzymać się w codziennym pędzie. W moim przypadku był to zbiór kolorowanek umieszczony w książce Motyle autorstwa Roberta M. Jurgi.